Żyrowa to urocza miejscowość położona na Opolszczyźnie, która zachwyca swoją piękną i bogatą historią oraz zabytkami. W tej malowniczej wsi można znaleźć pełną infrastrukturę techniczną, co czyni ją bardzo przyjazną dla turystów. Jednym z najważniejszych zabytków Żyrowej jest okrągła kapliczka – studzionka, która jest jedyną taką konstrukcją na Opolszczyźnie. Została wzniesiona na początku XIX wieku i służy jednocześnie jako kapliczka przydrożna. Znajduje się tam również stara zabytkowa kaplica cmentarna w stylu klasycystycznym z I połowy XIX wieku, która przyciąga uwagę turystów swoją piękną architekturą. Najbardziej charakterystycznym miejscem w Żyrowej jest Kozi Rynek, które skrywa wiele ciekawych historii. Na tym małym rondzie znajduje się pomnik Kozy oraz ręczny wózek z beczką, zwany “woziwodą”, który przez 170 lat mieszkańcy wsi wykorzystywali do przewozu wody z pobliskiej kapliczki. W samym centrum wsi, po lewej stronie, znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, która jest poświęcona opiekunowi mostów i obrońcy przed powodzią. Na terenie wsi znajduje się również stuletni budynek szkoły podstawowej, który od 1987 roku mieści w sobie izbę regionalną, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z historią tej ziemi. Żyrowa to również idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Można tam wędrować po oznakowanych szlakach i trasach, które wiodą przez malownicze krajobrazy i urokliwe tereny. Na terenie miejscowości znajduje się także rozłożysty dąb cesarski, który został posadzony na pamiątkę pobytu w Żyrowej niemieckiego cesarza Wilhelma II w 1911 roku. Rezerwat przyrody “Lesisko”, który znajduje się na południowych stokach grzbietu w Parku Krajobrazowym “Góra Świętej Anny”, to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Żyrowej. To piękne i malownicze miejsce przyciąga turystów swoją niezwykłą roślinnością oraz dziką fauną. Podsumowując, Żyrowa to idealne miejsce dla osób, które szukają spokoju, piękna natury oraz ciekawych zabytków. To wieś, która łączy tradycje z nowoczesnością.

Żyrowa
Żyrowa

.
Historia miejscowości i pałacu sięga czasów średniowiecznych i jest związana jest z klasztorem minorytów (z Jemielnicy), którzy na przełomie XIII i XIV wieku zbudowali pierwszy obiekt w miejscu obecnego pałacu.
13 marca 1631 roku Melchior Ferdynand de Gaschin kupił za 24 000 talarów dobra żyrowkie – m.in. Żyrową. „Zyrowa” była nazwą wioski do 1936. Podczas akcji germanizacyjnej nazw miejscowych i fizjograficznych na Górnym Śląsku historyczna nazwa niemiecka Zyrowa została w lipcu 1936 r. zastąpiona przez administrację nazistowską nazwą Buchenhöh.
Po kapitulacji Niemiec w 1945 r. ustalono nazwę Żyrowa. W 2002 r. Żyrowa zdobyła nagrodę „Najpiękniejszej Wsi Opolskiej”.
Żyrowa - rys historyczny
100 lat Victoria Żyrowa
100 rocznica powstania piłkarskiego klubu sportowego Victoria Żyrowa.
Nowy właścicel Pałacu
W 2008 roku nabył go prywatny przedsiębiorca z Góry św. Anny, który w sąsiednich czworakach urządził stadninę koni i ośrodek hodowli dzikich zwierząt.
700-lecie Żyrowej
Jubileusz 700-lecia wsi Żyrowej.
Buchenhoh
W 1936 roku Żyrowa otrzymała nazwę Buchenhoh, co tłumacząc na polski znaczy wysoka buczyna.
Opuszczenie pałacu
Z chwilą dojścia do władzy Adolfa Hitlera i jego partii NSDAP. Potomkowie Amerykanki Mary w nowej sytuacji politycznej poczuli się zagrożeni, stąd też w 1934 roku decyzja hrabiego o opuszczeniu pałacu.
Przedszkole
Syn Josepha i Mary, Klemens von Francken-Sierstorpff wraz ze swoją żoną Elizabeth w 1927 roku wybudowali w Żyrowej przedszkole, które służy mieszkańcom do dziś.
III powstanie śląskie
z III powstaniem śląskim Żyrową wiąże strategiczny punkt, gdyż to właśnie z folwarku Leśnik, potocznie zwanego Waldhofem, powstańcy pobrali broń i w nocy z 2 na 3 maja o godzinie 1:00 ruszyli na Górę św. Anny. To tu na tzw. Czerwonej Górce w Oleszce, sąsiadującej z Żyrową, zginął prawdopodobnie lwowski kadet Karol Chodkiewicz, potomek słynnego hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, a powstańcy splądrowali pałac i szkołę.
Dąb
W 1911 roku na zaproszenie grafa von Francken-Sierstorpf przybył do majątku cesarz niemiecki Wilhelm II. Na pamiątkę pobytu w Żyrowej cesarz posadził dąb, który swoją rozłożystą koroną cieszy oczy do dziś.
Zmiana właściciela
Wtedy Amerykanin Knowlton zakupił dla swojej córki w posagu ślubnym dobra żyrowskie. Od tego czasu właścicielami zostali hrabiowska para Mary i Johann von Francken-Sierstorpf. W tym roku rozpoczęto również renowację i przebudowę niezamieszkiwanej budowli. Do północnej elewacji głównego skrzydła dobudowano kuchnię. Poddasze tego skrzydła zagospodarowano, przeznaczając je na izby. Elewację zewnętrzną wyposażono w liczne elementy dekoracyjne, np. ślepe arkady o łukach koszowych, uszate obramienia okienne wraz z występującą ponad oknami dekoracją o motywach roślinnych i zwierzęcych, ślepe balustrady i inne detale architektoniczne. Przyczyniło się to wydatnie do podniesienia świetności tej rezydencji. Nowy właściciel zafundował także remont parafialnego kościoła w Jasionej w stylu neobarokowym, gdyż groził on zawaleniem, a w centrum Żyrowej wybudował nową szkołę powszechną.
Rozbudowa kościoła
Anton Gaszyn, który miał przydomek Mocny, dokonał rozbudowy kościoła w Żyrowej. Od tego czasu w kościele znajdują się dwa płócienne malowidła Antoniego Sebastiniego (w bocznych ołtarzach) oraz wizerunki herbowe zasłużonych dla Żyrowej rodów: Żyrowskich, Gaszynów.
Rozbudowa pałacu
W 1781 roku miała miejsce kolejna przebudowa pałacu w Żyrowej. Wtedy też powstał dziedziniec gospodarczy.
Pałac w Żyrowej
Jednym z celów Mikołaja Gaszyna nowego właściciela Żyrowej było wybudowanie pięknego pałacu na zgliszczach rezydencji byłych właścicieli. Po 13 latach pracy, w 1644 roku zakończono budowę pałacu w stylu wczesnobarokowym. Pałac Żyrowskich został wzniesiony na planie prostokąta. Budynek, jak dowodzą badania, był dwukondygnacyjny, z podwójnym dziedzińcem.
Melchior Ferdynand Gaszyna
Za 24.000 talarów Żyrową zakupił hrabia Melchior Ferdynand Gaszyna, który przybył na Śląsk z ziemi wieluńskiej. Herb Gaszynów ma w poszczególnych polach tarczy: orła, lwa, dwa koła i grzebień. Kiedy więc Mikołaj Gaszyna przybył do Żyrowej, jedną z pierwszych czynności jaką uczynił, było usunięcie protestanckiego kaznodziei i przekazanie żyrowskiego kościoła pod zarząd parafii w Jasionej, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem, parafia, która przeszła na protestantyzm nie mogła ponownie zostać parafią rzymsko-katolicką . Od tego czasu kościół pw św. Mikołaja – z parafialnego stał się kościołem filialnym.
Protestantyzm
W połowie XVI wieku ród Żyrowskich osiągnął największe znaczenie w swojej historii. Właściciel Żyrowej był starostą księstwa strzeleckiego. W tym też czasie na Śląsk i do Żyrowej dotarło już nowe wyznanie – protestantyzm. Żyrowscy usunęli z kościoła św. Mikołaja katolickiego księdza i przeszli na protestantyzm. Mieszkańcy za wolą pana musieli przyjąć nową religię, według zasady czyja władza, tego religia.
Zrzeczenie się śląska
Kazimierz Wielki zrzeka się Śląska po wsze czasy. Śląsk, a w tym Żyrowa przeszła spod panowania polskiego pod władztwo państwa czeskiego.
Kościół w Żyrowej
Zakonnicy Cystersów z Jemielnicy w ok. 1300 roku wybudowali w Żyrowej kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, w stylu wczesnogotyckim. Kościół ten był jedynym kościołem na ziemi zdzieszowickiej i jednym z 68 murowanych w biskupstwie wrocławskim.
Dobra żyrowskie
Nadanie przez Bolesława Opolskiego dóbr żyrowkich Zakonowi Cystersów z Jemielnicy.
Pierwsza wzmianka
W źródłach pisanych Żyrowa po raz pierwszy została wzmiankowana w 1280 roku, jako posiadłość Bolesława Opolskiego.
Najciekawsze miejsca w okolicy
Co ciekawego można zobaczyć
w Żyrowej i okolicach





